2013-04-27:
,,Mi inkább gyógynövény rocknak hívjuk ezt a vegyületet" - interjú Vécsi Tiborral, a Korai Öröm hangjával


Szombat este lépett színpadra az a 23 éves zenekar, akik világokat fonnak egymásba koncertjeiken, ráadásul szeretik, ha a hang és a kép együttese félreteszi egy időre a valóságot. A kelet-európai hatások és a sámáni tradíciók kombinációjával sikerült az évek során megmutatniuk, hogy a zene az egyik legnagyobb örömforrás. A Szent György téri koncert előtt Vécsi Tiborral, a Korai Öröm énekesével beszélgettünk. Nyilvánvalóan a Korai Örömben az éneklés is alternatívabb formában jelenik meg, mondhatnánk azt is, hogy Tibi a Korai Öröm hangadója.
 
Rengeteg zenei műfajt rátok akasztanak. Ti hogyan gondoljátok: milyen népek és galaxisok zenéjét ötvözitek?
 
Sok fajta nép van, egy fajta galaxis létezik, ennek az ötvözetét próbáljuk zenénkben összeönteni, és a publikum elé tárni. Olyan jelzőkkel tudnám körbeírni, mint pszichedelikus, ambient, acid, de mi inkább gyógynövény rocknak hívjuk ezt a vegyületet. Igazából már nincsenek is stílusok a zenében. Ezért nem is határoljuk be magunkat sehova. Egy dolog biztos, hogy pszichedelikus a zenénk.
 
A vizualizáció fontos kiegészítője a koncertjeiteknek. Miért tartjátok fontosnak a zene mellett a képi élménynyújtás?
 
Sajnos már egyre keveset szerepet játszik nálunk a vizualizáció. A ma esti koncerten is lesz, de már nem élőben, hanem felvételről fog menni. Annak idején, amikor alakult a zenekar, a klub bulijaink alkalmával próbáltunk minél többet adni az embereknek: mindig volt egy film, amit levetítettek, utána koncert, aztán együtt buliztunk. Rájöttünk, hogy a látvány szerves részét képezi a zenének. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a hang megragadjon képben is.
 
Nemrég adtatok ki egy új albumot, Korai Öröm 2013 címen. Ez miben más, mint az eddigiek?
 
Úgy érezzük mi is, és a közönségünk részéről is az a visszajelzés érkezett, hogy a zenekar visszament egy kicsit a '90-es évek elejére, amikor az első lemezeinket adtuk ki. Az enyhén nyersebb hangzás a kezdetekre volt inkább jellemző, ez valamiért most visszajött. Mondhatnám azt is, hogy szép ívben zártuk az eddigi pályafutásunkat - de ez nem jelenti azt, hogy ez egy záró folyamat. Vannak egyébként másfajta számok is a lemezen. Én szeretem. Nem tökéletes, csak a tökéletességre való törekvés eredménye.
 
Ti alapjában koncertzenekar vagytok, sokat utaztok. 2006-ban felléptetek a Félsziget fesztiválon, viszont elég ritkán jártok Erdélybe koncertezni.
 
Mi szívesen jövünk bármikor koncertezni. Voltunk már Sepsiszentgyörgyön öt évvel ezelőtt, azóta nem hívtak bennünket. A fesztiválszervezők azt mondják, hogy már kicsit öreg a zenekar, pedig vannak nálunk sokkal öregebb bandák is, akik folyamatosan koncerteznek, és nem unják őket. Pedig mi nem érezzük azt, hogy kiöregedtünk.
 
Mit jelent nektek a Korai Öröm?
 
Ez egy közösség számunkra, amiben meg tudjuk valósítani önmagunkat. Olyan, mintha színjátszó szakkörre járnánk: szeretünk ennek a közösségnek a része lenni úgy, hogy közben alkotunk és újítunk. Mindannyian teljesen másmilyen csávók vagyunk. De valahogy az van, hogy a zenében képesek vagyunk együtt gondolkodni. Nekem ez az egyik baráti köröm, ami gyakorlatilag 23 éve működik, kisebb-nagyobb tagcserékkel.
 
Mire számítotok a ma esti koncerten?
 
Egy hatalmas zúzásra. Néha bedurvulunk majd, az új számok között elég sok a gyors tempójú: az új gitárosunkkal, Kovács Andorral, akit 2011-ben sikerült beszervezni a bandába, azelőtt Yonderboi-al és a Žagarral zenélt sok újdonság született. Kacagás, nevetés, hülyülés, butulás és vizuálizáció is lesz
 
(Kérdezett: Fodor Tünde)
 




<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 834
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem