2013-04-28:
Átadták a Pro Urbe díjakat


Vasárnap ünnepélyes keretek között adták át az idei Pro Urbe díjakat a Bod Péter Megyei Könyvtár dísztermében. Idén Baka Piroska nyugalmazott óvónő, Cheresteş Zadurian Irma  gyermekorvos,  Szabó József repülőmodellező és Petre Străchinaru nyugalmazott tanár  vehette át a Pro Urbe díjat. Sepsiszentgyörgy önkormányzata a kitüntetéssel azoknak a személyiségeknek a munkáját köszöni meg, akik a várost és annak lakóit mindenkor a legjobb tudásuk szerint szolgálták önzetlenül, „pénz és taps nélkül”.
 
Az ünnepségen Antal Árpád a megyeszékhely polgármestere az értékek elismeréséről beszélt. A Szent György Napok nem csak a szórakozásról, bulizásról szól, hanem jó alkalom, jó lehetőség arra, hogy felmutassuk értékeinket, hiszen jól működő iránytű nélkül nehéz közösséget vezetni. Ezek az emberek, akik itt ülnek, és azok is, akik az elmúlt években Pro Urbe díjban részesültek munkásságukkal, emberségükkel, odaadásukkal irányt mutatnak nekünk. Köszönjük, hogy vannak és megmutatják nekünk a jó irányt - mondta Antal Árpád.  
 
Baka Piroska 1930. március 21-én született, Sepsiszentgyörgyön. Elemi iskoláit Rétyen, majd a  sepsiszentgyörgyi Katolikus Leánygimnázium tanító és óvónőképző szakának diákja. A tanintézményt az 1948-as államosítás során átköltöztették  Kézdivásárhelyre. Itt érettségizik 1949-ben. Kezdetben a dohánygyári óvoda pedagógusa, majd 1952-1955 között a szemerjai 5. számú óvoda óvónője és egyben igazgatója. 1958-ban a központi elhelyezésű 4. számú óvodában kap pedagógusi állást. Ez a tanintézmény  Sepsiszentgyörgyön az egyik legrégebbi, nagy múltú óvodája a mai Csipike óvoda elődje.   Legnagyobb érdeme, hogy a viszonylag kevés csoportú immár napköziként működő intézmény jövőjét bebiztosította az által, hogy igazgatóként, 1982-ben , az első adandó alkalommal megszerzi az intézmény számára a mai épületet a Mikes Kelemen Líceummal szemben. Innen nyugdíjazzák 1987-ben. Igazgatói tevékenysége mellett a Tanügyi Viszálymegoldó Bizottság tagja, a 60-es években önkéntesen segít  a roma gyermekek tanításában, tagja a pedagógusokból álló bábszínháznak. Munkásságát elismerő oklevelek, díjak tanúsítják.
 
Dr. Cheresteş Zadurian Irma  gyermekorvos,  már a megye létesítése óta Sepsiszentgyörgyön él.Tanulmányait a bukaresti „Carol Davila” Orvosi Egyetemen végzi.  A doktornő az orvoslás művészetét, szeretetével és jóságával, a szenvedő gyerekek gyógyítására fordította.  Szakmai kongresszusokon és konferenciákon vesz részt, olyan tanulmányokkal és közleményekkel, amelyek mindig nagy sikert aratnak. Ezek célja soha nem a személyes dicsőség volt, hanem a saját tudásának és tapasztalatainak másokkal való megosztása.  Évekig volt a Kovászna Megyei Korház gyermekgyógyászatának osztályvezetője, neki köszönhető ennek modernizálása és az egészségügyi szolgáltatások színvonalának emelése. Olyan ember,  akik nem beszél  saját magáról, hanem hagyja, hogy cselekedetei üzenjenek helyette.
 
Szabó József 1936-ban Brassóban született, Székelyudvarhely környékéről származó szülők gyermekeként. 1940-ben a bécsi döntéskor a család átköltözött Sepsiszentgyörgyre. Elmondható tehát, hogy  származási helye szerint udvarhelyi, születési helye szerint brassói, politikai meggyőződése szerint, háromszéki. Sepsiszentgyörgyön került kapcsolatba a repülőmodellezéssel, az ’50-es évek elején, majd az akkori AVSAP az úgynevezett  Honvédelmi Sportszövetség  repülőiskolába küldte Bukarest mellé, Popești-Leordeni-re. Amikor megérkezett kiderült, hogy nem pilótákat, hanem ejtőernyősöket képeznek. Ha már ott volt, maradt és sikeresen elvégezte. Aztán, egy év múlva, Brassó mellett, Szentpéteren sor került, az oly annyira áhított vitorlázópilóta kiképzésre is. 1972-73 –ban Csíkszeredában, a Pionírház modellezőkörét vezeti, majd  visszatér a sepsiszentgyörgyi bútorgyárba és onnan megy nyugdíjba 1990 -ben. Szabó József 1978-ban megismerkedik Telicsák Józseffel és ez a találkozás a sepsiszentgyörgyi sárkányrepülés születési dátuma. Ők ketten, néhány barátjuk segítségével, megépítik az első sepsiszentgyörgyi sárkányrepülőt, megtanulnak repülni vele, majd 1979-ben a Lisznyó melletti Mező-tetőn megszervezik az első országos sárkányrepülő-találkozót, Sólyom-kupa néven, amelyet több is követ  1984-ig, amikor is a Román Repülőszövetség a saját félkatonai irányítása alá vonja az egész tevékenységet.
 
Petre Străchinaru 1943-ban született  Iaşi megyében, nős, két lánya és hat unokája van. A jászvárosi Al. I. Cuza  egyetemen szerzett tanári diplomát.  1966-1975 között román nyelvet tanít Neamţ megyében, 1975-1987 között a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házának első igazgatója, 1987-1989 között a megyei kulturális bizottság alelnöke.  1989-2000 időszakban  a Kovászna megyei Művelődési Felügyelőség munkatársa, 1990-2004  között az Árkosi Művelődési Központ igazgatója,  2004-ben képviselői mandátumot szerzett a  Demokrata Liberális Párt színeiben. Több művelődési projekt elindítója, jelentős szerepet játszott a román színház,  a Keleti Kárpátok Múzeumának létrehozásában, művészeti albumok szerkesztésében, kiadásában is részt vett.    
Az ünnepélyen felléptek a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai.  Jelen voltak a helyi tanácsosok, a testvérvárosi küldöttségek tagjai, a korábbi években díjazott sepsiszentgyörgyi személyiségek is.
 
A Pro Urbe díjakat 1997-ben alapította Sepsiszentgyörgy önkormányzata.




<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 899
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem