2013-04-24:
Slam-poetry – avagy odacsap az irodalom


Egy rendkívül fiatal irányzatot képviselő, az erdélyi slam-poetry két meghatározó alakja, Vass Ákos és Márkus Andris voltak a Huhuu Alkotóház szerda esti vendégei. A két kortárs költőt, Kiss Bence rádiós műsorvezető kérdezte a slam-poetry meghatározásáról, ennek szerepéről az erdélyi irodalomban, illetve arról is, hogy mennyire korlátok közé zárt műfajnak könyvelhető ez el.
 
Vass Ákos és Márkus Andris válaszai egyszerű, pontosított, lényegre törő replikák voltak. Egyikük sem ragaszkodott a pontos meghatározáshoz - ők ezt Erdély szinten még túl fiatal irányzatnak tartják. Úgy gondolják, majd a hozzá csatlakozók határozzák meg, ahogy azt is, hogy merrefele tart. Márkus Andris  elmondta, hogy ő még nem nevezné ezt hazánk egyik kifejlett irányzatának, véleménye szerint még időre van szükség, hogy ezt kijelenthessük.
 
Vass Ákos, a kolozsvári Bretter György Irodalmi Kör kulturális vezetőjeként azt tapasztalta, hogy a mai fiatalokat nem egy hagyományos író-olvasó esttel vagy könyvbemutatóval kell az irodalommal kapcsolatba hozni. Meggyőződése, hogy egy slam-poetry demonstráció sokkal figyelemfelkeltőbb és hatásosabb tud lenni a mai olvasókra nézve, még akkor is, ha olykor sértő vagy vulgáris eszközöket alkalmaz. Márkus is úgy gondolja, hogy 2013-ban inkább show jellegű, pörgős, korszerű, formabontó eszközökre van szükség az irodalom és a fiatalok közti kapcsolatteremtésre.
 
A beszélgetés után, a két fiatal kortárs, rímekbe szedett slam-poetry demonstrációjára került sor. Vass Ákostól hallhattuk: Pál Apostol utolsó slam-jét a Korinthusiakhoz, a What a WUNDER-ful World- ot de azt is, hogy mennyire szívéhéz közeli szülővárosa: I love you Sepsiszentgyörgy.
 
Márkus Andrisról azt is kell tudni, hogy ő volt a legutóbbi választási kampányidőszakban berobbanó Fészbuk Dzsenerésön: Utolsó pecsét ötletgazdája. Ennek a produkciónak egy utóhatását, a választások utáni időszakban megírt politikai versét is hallhatta a közönség. A Diagnózis és a Bárdok a Piperán versei pedig nyers, cinizmustól hemzsegő, pajzán rímek, melyekre egyhangúan nevetett fel a közönség. Zárásként pedig közös szerzeményüket mutatták be, amit Szentgyörgyre utazásuk alatt írtak: Corona Expressz.
 
Soós Réka




<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 1696
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem