2013-04-25:
A három szabólegény és az ezer kismanó


A 22. Szent György Napok alkalmából negyedszer lépett színpadra a Szegedi Miniszínház. A három szabólegény népmese-adaptációt csütörtök délelőtt kétszer is hatalmas sikerrel játszodták a Tamási Áron színház nagytermében. A teltházas előadáson a hangulat szószerint mesés volt. Az műsor előtti néhány percben a gyerekek ujjongó tapsfergeteggel próbálták színpadra csalogatni a társulatot. A gyerekzsivajt csak a színházi fények halványulása tudta halkítani, azonban ez sem tartott sokáig – ahogy felcsendült a produkció intrója, a gyerekek újból tapsikolni kezdtek.
 
A zenés népmese-adaptáció rengeteg meglepetést okozott: a királylány rappelt, az egyik szabólegény (idézve a mellettem ülő kisiskolást) „székelyesen” beszélt, s a medvének tényleg volt mogyoró a kezében. A hangulatot csak fokozta, hogy a szerencsésebb gyerekeket felhívták a színpadra, s szerepelhettek a mesében. Ilyen volt a királylány három kérője, a báró, a gróf és a királyfi a szárnysegédjeivel. Az előadás azonban nem csak a fiúknak kedvezett: a terem legbátrabb kislánya taníthatta meg az éhes medvének, hogy melyik a jobb és melyik a bal keze. Habár a színpadra csak hat gyereknek volt lehetősége feljutni, a többiek sem szomorkodhattak. Amikor a szereplőket válaszút elé állította az élet, mindig kikérték a (kis)közönség véleményét – és ők pedig az izgatottságtól mindig sikítva válaszoltak.
 
A Szegedi Miniszínházat 1985-ben néhány szegedi fiatal hozta létre az ország egyik első utazó gyermekszínházaként. Így alakult meg Teszáry Gábor vezetésével a Szegedi Miniszínpad. Az eltelt húsz esztendő alatt több mint 700 településen léptek fel, évente 250-300 előadást tartanak Magyarország minden táján. A társulat a Szent György Napok legkisebbjeinek Rémusz bácsi meséiből A róka és a héja című zenés mesejátékot, valamint A három szabólegényt hozták el.
 
Tóth Tímea Kitti




<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 766
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem