2013-04-25:
Kós Károly világa 1912


Alig fértek a Székely Nemzeti Múzeum Bartók termébe az érdeklődők, akik kíváncsiak voltak a Kós Károly világa 1912 nevet viselő kiállítás megnyitójára. A tárlat egy újabb mozzanata a Kós Károly emlékévnek, hisz a neves építész, író, politikus idén töltötte volna 130. életévét.
A Kós Károly emlékév újabb állomásához érkeztünk, és úgy vélem, ez az idei Szent György Napok kulturális eseményeinek egyik kiemelkedő rendezvénye. Egy olyan szellemidézésnek vagyunk tanúi, mely által Kós Károlynak, a Székely Nemzeti Múzeum tervezőjének állítunk emléket. Vándorkiállításról van szó, melyet tavaly novemberben nyitottunk meg Budapesten, a tárlat ott is legalább ilyen szép számú érdeklődőt vonzott, mint itt – ezekkel a szavakkal köszöntötte a résztvevőket Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.
 
Dr. Csomos Miklós, Budapest alpolgármester-helyettese ünnepi beszédében elmondta: nem véletlen, hogy Kós Károlyt sokan az utolsó magyar polihisztornak nevezik, hisz a XX. század egyik legtermékenyebb értelmiségéről van szó. Kós Károly épületei egyediek, amelyekbe bele lehet szeretni, hisz meseszerű létesítmények – hangsúlyozta Dr. Csomos Miklós.
 
Czimbalmos-Kozma Csaba, Sepsiszentgyörgy városgondnoka Antal árpád András gondolatait tolmácsolta az egybegyűlteknek. A városi elöljáró szerint nem csak azért tiszteljük Kós Károlyt, mert házakat, épületeket tervezett, hanem azért is, mert épületeibe bevitte a transzilvanizmust. Kós Károly olyan Erdélynek, mint Gaudi a katalánoknak – szögezte le Antal Árpád.
 
A kiállított tárgyak között Kós Károly pár épületének makettje is megtalálható a híres budapesti állatkert épületeinek rajzai mellett, illetve az érdeklődők egy, a híres polihisztorról szóló portréfilmet is megtekinthetnek július 25-ig. 




<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 839
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem