Orth István grafikusművész a bátor ötletek, a dinamizmus és a diszkréció védjegye alatt próbál a mai embernek ,,tálalni” egy milleniumi témát, a szakralitást. Nem egy tradicionális szentkép kiállítást tekinthetnek meg azok, akik ellátogatnak Orth István: Szentképek című egyéni kiállítására a Lábas Házban, április 23- 28. között, 9-től 17 óráig tartó nyitvatartási programmal.
A nagyszebeni származású művész festményei által olyan dinamikus, szakrális univerzumot teremt, mely igencsak bátor: úgy a színek, mint a jól meghatározott formák és egyszerű alakok használatában. A kiállított munkák, kellemes, egyáltalán nem nyomasztó kivitelezései fontos bibliai fordulatoknak, a jó és a rossz egyszerű, ám sokatmondó ábrázolásai. Nem a részletekre vetett hangsúly, hanem inkább a formaiság és színkombinációk jegyei alatt megjelenített munkák könnyebben megközelíthetővé, átláthatóbbá és nyitottabbá teszik a szakralitást, akár egy vallásos elemet vagy magát a hitet.
Orth István szinte bármelyik kiállított munkája nagyon aktuális tud lenni azontúl, hogy évezredekre visszavezető elemeket, történeket jelenít meg. Ilyen például az Europé munkája, melyben a mai Európát egy szűk és bonyolult labirintusként ábrázol, melynek végén a Nap – az isteni Fény található. A labirintus fölött két, a rosszat képviselő alak, a mindenkori rosszra csábító, a szívünkben lakó gonoszság szimbóluma a Sátán.
A művész kreatív kivitelezései nagyon jól tükrözik egy-egy életérzés, emberi tulajdonság belső bugyrait, melyekben sokunk magunkra ismerhetünk. A Hagyma kisasszony, rézkarc technikával előállított munkája a bánatot, a szerelmi csalódás érzését mutatja meg, ötletes és megmosolyogtató módon. A művész az elvesztett szerelemért kihullatott könnyeket a hagymavágáskor megeredő könnyekkel asszociálja, innen a mű címe is. Baász Imre és Plugor Sándor kortársaként, Orth Istvánnak sikerül munkái által üzenni a mai embernek a szakralitásról és ennek aktualitásáról.
Soós Réka
<< előző cikk | vissza a főoldalra | következő cikk >> |
Oldal megjelenítése: 811