2013-03-08:
Kós Károly világa 1912 – tárlat a Székely Nemzeti Múzeumban


Április 25., csütörtök, 18 óra, Székely Nemzeti Múzeum

1912 meghatározó időpont volt Kós életében: befutott építész volt már, és ekkor döntött úgy, hogy hazajön Erdélybe. Miért pont Sztánán választott otthont? Ez a hegyi tanyavilág Budapest és Sepsizentgyörgy között pontosan félúton van – ez a tény Kós Károly ars poeticájára mutat, miszerint neki a tömbmagyar Székelyföld és a magyar főváros között kell munkálkodnia. 1912-re fejezi be három főművét is: a Székely Nemzeti Múzeumot, a budapesti Állatkertet és a sztánai Varjúvárat. Az április 25-én, 18 órától nyíló Kós Károly világa 1912 ezt a termékeny periódusát mutatja be, családját, életét, kortársaival való viszonyát.

A kiállítás kurátora Anthony Gall, aki három évtizede él Budapesten, ír származású ausztrál állampolgár, ám több évtizede járja Erdélyt, Budapestre telepedett, és ő a ma élő legnagyobb Kós-kutató. Vargha Mihály a tavaly felkérte, írjon meg egy Kós Károlyról és a Székelyföldről szóló kötetet, amely új budapesti levéltári anyagokat és az időközben folyó erdélyi kutatások eredményeit is magában foglalja – ezt a kötetet is bemutatják most Sepsiszentgyörgyön.

A kiállítás eredetileg tavaly ősszel nyílt meg a Budapesti Fővárosi Levéltárban, ez érkezik áprilisban Sepsiszentgyörgyre, majd Bukarestben a magyar kulturális intézetben, több székelyföldi városban és várhatóan Kolozsváron is bemutatják. A Kós-emlékév további programjai közt szerepel még egy nyári filmbemutató, a Budapesti Országos Színháztörténeti Múzeum és az MTV1 Kósról szóló portréfilmjét vetítik le. A SZNM emellett egy kamarakiállítást is tervez – Kós Károly levelezőlapokon –, amelyet a polihisztor nevét viselő sepsiszentgyörgyi iskolában rendeznek, valamint elvisznek majd a baróti és a kézdivásárhelyi múzeumba is. A múzeumban pedig idén átadnak egy kis emlékszobát a Bartók terem mellett, ahol állandó kiállítást rendeznek be a műépítész emlékére.


Forrás: Transindex

 





<< előző cikkvissza a főoldalra következő cikk >>
Oldal megjelenítése: 1905
© - Szent György Napok 2013 - Szerzői jogvédelem